Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. února 2020 Matěj

Proč by NSZ Zeman neměl obnovit řízení proti premiéru Babišovi

23. 11. 2019 12:24:54
Blíží se doba, kdy nejvyšší státní zástupce Zeman chce veřejnosti sdělit své zásadní stanovisko. Proč by neměl podléhat mediálnímu, politickému tlaku a rušit zastavení trestního stíhání proti premiérovi?
Nejvyšší státní zástupce Pavel ZemanNejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (Michal Šula, MAFRA)

Obžalobu k soudu podává dozorující státní zástupce, takže nese odpovědnost za obžalobu, jaká k němu doputuje a čím se bude soudce zabývat. Nese odpovědnost i za komplikace s tím spojené, co se obžalované, resp. před podáním obžaloby obviněné, osoby týče. Tedy jaký zásah bude mít soud na jeho život. Proto má být státní zástupce ze zákona nestranný, totiž nemá se apriori stavět proti podezřelému, později obviněnému.

Praxe žel Bohu bývá opačná. Státní zástupce se povětšinou staví do role protistrany obviněného a nepřihlíží tak k okolnostem a důkazům, které hovoří ve prospěch obviněného. Jde o pozůstatek z dob minulých, předlistopadových, kdy režim automaticky počítal s tím, že pokud se již někdo dostane ke kriminalistům a začnou s ním být prováděny trestně-právní úkony, je vlastně už napůl vinný. Protože efektivitu celého trestně-právního procesu je nutné zlepšovat, výsledky prokazovat a svoboda jednotlivce musí tak trochu být obětována pro "blaho" efektivní společnosti.

Podobně tomu tak je i dnes. Tento kříž si česká justice nese stále s sebou a není divu; mnohé zákony a procesní právo jsou přebrané z minulého režimu. Vyhovuje to exekutorům, státu, ostříleným podnikatelům a vlivným advokátům s konexemi. Obyčejný advokát a člověk, který se před kafkovským procesem ocitne, je tak spíše figurkou v absurdní hře státního divadla.

Státní zástupce Šaroch se ale zachoval podle smyslu zákona, podle kterého není možné osobu, která se nemohla dopustit trestného jednání, neboť se žádný trestný čin nestal, hnát před soud. Tedy vést s ním politický proces. A tomu je třeba aplaudovat. Ano, je to v našem právním světě neobvyké a bohužel i platí kritika znalých, že kdyby nešlo o premiéra a vlivného podnikatele ale o bezdomovce, taková spravedlnost by mu nebyla poskytnuta a byl by takový odsouzen klidně i bez důkazů či dokonce proti zákonu, jak u nás bývá bohužel také obvyklé.

Proto ale není možné chtít po naší justici, aby se chovala nespravedlivě k premiérovi země. To je důvod jen a pouze k tomu, aby se justice takto spravedlivě chovala ke všem, bez ohledu na jejich sociální vazby. Jen tak je totiž možné vytvořit skutečně bytelný a věrohodný právní systém, prostřednictvím kterého občané důvěřují svému státu a mohou na něj být i patřičně hrdí.

Proč to píšu? Právě pro to, abychom si probrali, co by zásah nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana do "živého", byť zastaveného, trestního řízení znamenal.

Zrušení zastavení trestního stíhání by totiž znamenalo, že dozorující státní zástupce není nezávislý, ale naopak je přímo závislý na moci a politice nejvyššího státního zastupitelství. To ze státního zastupitelství dělá politickou instituci, nikoliv instituci úřední, jak hovoří české zákony. Šlo by tedy o přímé pošlapání základního principu právního státu; do nestrannosti dozorujícího státního zástupce, který obviněného nemá tahat po soudech a zneužívat proti němu tak obrovské a drastické moci, aniž by se stal trestný čin, protože apriori má být nestranný i k obviněnému. Není zde pro politickou či úřední likvidaci jednotlivce; tak zákon nehovoří.

Pokud ale nastalo tak velké pochybení v případě dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha a dohlížejícího státního zástupce Martina Erazíma, nadřízeného Šarocha, že trestní stíhání zastavili přesto, že se trestný čin stal, musí být nejvyšším státním zástupcem personálně potrestáni. Není totiž možné, aby justice měla tak obrovské stíny pochybností a bez vlastní korekce takto pokračovala dál i vzhledem k důvěře společnosti v právní stát a jeho instituce.

A to je další problém. Po takovém zásahu by si totiž žádný státní zástupce v mediálně známých kauzách nemohl být jistý svou nezávislostí a nemohl by naplňovat zákon; tedy být nestranný k obviněnému, neboť by se potvrdila premisa, že je lepší věc poslat před soud i když se trestný čin nestal. Bez ohledu na život a práva obviněného.

Jenže to je právě kámen úrazu marasmu našeho justičního systému. Je to důvod, proč je trestní řízení v naší zemi zneužíváno v epochální míře k politickému a jinému mocenskému boji, k ekonomickému, byznysovému boji, k personálnímu boji mezi zaměstnanci korporací na vysokých pozicích, ale dokonce i v sousedských sporech nebo při rozvodovém řízení manželů, kteří se přestali mít rádi.

Šlo by tak o návrat k totalitní, zcela závislé, justici, před kterou si nemůže být nikdo jistý. Justici, která nesoudí podle zákona, nevede zákonné procesy a nejde jí o spravedlnost, ale výsledky jejího rozhodnutí lze považovat jen za výsledek politických procesů. A znovu; bez ohledu na to, zda-li je odsouzeným premiér země, nebo mrznoucí bezdomovec s fleky od krabicového vína.

Proto požadujme od naší justice, ať se takto spravedlivě chová i v budoucnu a ke všem českým občanům, protože na to mají z Listiny, tedy nejvyššího právního dokumentu naší země, základní lidské právo.

Autor: Antonín Novák | sobota 23.11.2019 12:24 | karma článku: 43.50 | přečteno: 8518x

Další články blogera

Antonín Novák

Rozloučení

Díky vašim hezkým reakcím, čtenosti a podpoře mne začalo bavit tady psát články, dlouho to ale bohužel nevydrželo a jak se říká: v nejlepším se má přestat.

15.12.2019 v 20:12 | Karma článku: 26.79 | Přečteno: 941 | Diskuse

Antonín Novák

Moje likvidace od adminů blogu

Bránil jsem se kyberšikaně, kterou se mě snažili šikanátoři vystrnadit z tohoto blogu, jako nového autora. Že prý moje články mají vysokou karmu a čtenost. A proto jsem byl adminy zablokován, abych se nemohl bránit.

13.12.2019 v 18:24 | Karma článku: 21.63 | Přečteno: 1088 | Diskuse

Antonín Novák

Nulová tolerance kyberšikany v diskuzích

Rozmohl se nám tady takový nešvar. A tím jest argumentum ad hominem, jehož autoři tapetují se snahou znechutit autora blogu k psaní dalších textů a diskutujícím věcně diskutovat. Proto jsem tomu vyhlásil nulovou toleranci.

12.12.2019 v 14:08 | Karma článku: 29.48 | Přečteno: 1371 | Diskuse

Antonín Novák

Masakr v ostravské FN: Výborná práce policie, nebo debakl?

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) označil práci policie za "výbornou". Opravdu její práce byla tak zářivá, nebo místy připomínala bláznivou americkou tragikomedii? A jaké plyne z tragédie ponaučení pro společnost?

11.12.2019 v 14:40 | Karma článku: 39.26 | Přečteno: 9724 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Chalupský

11. přikázání.

Kdo z nás by dokázal vyslovit desatero? Tři, pět přikázání možná. A teď tu máme 11. přikázání. Já ho nestanovil, to Elán ve své nadčasové písni..

24.2.2020 v 8:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Hana Dneboská

Zážitky jsou na památku

Nic nového pod sluncem. Vím. Přesto – některé bychom rádi z paměti vymazali. Lidské vztahy čas od času podezřívám z toho, že jsou pole neorané. Představuji si holou pláň, kterou postupně zbrázdí pohledy, myšlenky, slova, kontakty.

24.2.2020 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Luboš Chott

Chodím městem a dívám se za vrata aneb Lidi se do vězení musí bát!

Když stoupá kriminalita, tak by se měly utáhnout šrouby – a i na Kladně! Ve středověku usekli zloději pravou ruku v zápěstí, podvodníkům uřezali uši a máchali je ve vodě. Nechci se vracet do doby temna, ale... Arest nejsou lázně!

24.2.2020 v 4:30 | Karma článku: 13.98 | Přečteno: 208 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Má léta u Diora“ od Suzanne Lulingové

„Za každým velkým mužem hledejte ženu!“ Kdo však stál za jedním z nejúspěšnějších návrhářů XX. století Christianem Diorem? Byla to energická, usměvavá a oslnivá dáma, Suzanne Lulingová, přítelkyně z dětských let.

23.2.2020 v 22:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 76 | Diskuse

Jindřich Jašík

O boji proti odvolání ředitele Psychiatrické nemocnice

Poslední dobou se poměrně zhusta řeší v médiích odvolání ředitele v Havlíčkově Brodě a mě už trochu iritují některá vyjádření, která používají jeho předchozí podřízení k vyvolání celospolečenského tlaku na ministra zdravotnictví.

23.2.2020 v 22:17 | Karma článku: 9.15 | Přečteno: 291 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3227

Rád analyzuji politický svět kolem sebe, jak domácí tak zahraniční. A pak to občas okomentuji. :-)

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...